Przygotowanie
do operacji

ZABIEG W ZNIECZULENIU MIEJSCOWYM

PRZYGOTOWANIE PRZEDOPERACYJNE

U osób zdrowych do zabiegów w znieczuleniu miejscowym zazwyczaj nie są wymagane badania krwi lub EKG. W wypadku występowania poważnych chorób lub chorób o znaczeniu ogólnoustrojowym - wskazana jest konsultacja specjalistyczna oraz wykonanie badań zleconych przez chirurga lub konsultującego specjalistę. Na dwa tygodnie przed zabiegiem konieczne jest również wstrzymanie się od używania pochodnych aspiryny (aspiryna, polopiryna, polocard, acard). W dniu poprzedzającym zabieg - wskazana jest dieta lekkostrawna.

DZIEŃ ZABIEGU

W dniu zabiegu wskazana jest dieta lekkostrawna oraz dokładne umycie operowanej okolicy podczas kąpieli. Zmywamy makijaż z twarzy. Biżuteria zostaje w dmou. Po przyjściu do kliniki w umówionym terminie, podczas spotkania z chirurgiem, chirurg kontroluje wyniki przeprowadzonych badań, a pacjent podpisuje "Zgodę na operację" po dokładnym zapoznaniu się z jej treścią.

ZABIEG

Po zabiegu zostaje założony opatrunek. Chirurg przekazuje zalecenia pooperacyjne oraz ustala termin wizyty kontrolnej. Pacjent wraca do domu. Rzadko wskazany jest jednodniowy pobyt w klinice pod opieką wykwalifikowanego personelu.

PO ZABIEGU

Należy przestrzegać zaleceń pooperacyjnych chirurga. Wskazane jest wstrzymanie się od używania alkoholu i kawy (kilka dni), wstrzymanie się lub znaczne ograniczenie palenia papierosów oraz unikanie bezpośredniego działania promieni słonecznych (kilka tygodni).Po kilku dniach, w ustalonym wcześniej terminie, należy zgłosić się na wizytę kontrolną oraz zdjęcie szwów. Po zdjęciu szwów, wskazane są delikatne masaże blizny okrężnymi ruchami opuszek palców. Wszelkie stosowanie maści na blizny tylko i wyłącznie pod kontrolą operatora.

ZABIEG W ZNIECZULENIU OGÓLNYM

PRZYGOTOWANIE PRZEDOPERACYJNE

WYKONANIE NIEZBĘDNYCH BADAŃ:

- grupa krwi - morfologia - jonogram - układ krzepnięcia: APTT, INR - próby wątrobowe - EKG - anty HBs - antyHCV - zalecane ale niekonieczne jest szczepienie na żółtaczkę typu B Dodatkowo do zabiegów z zakresu korekcji piersi: USG piersi lub mammografia korekcji nosa: rtg nosa i zatok obocznych nosa w przypadku liposukcji, wskazana jest seria masaży okolicy operowanej Osoby palące papierosy powinny zaprzestać palenia do trzech miesięcy przed zabiegiem operacyjnym. Zabieg nie może być przeprowadzony w trakcie i bezpośrednio po infekcji. Ogniska zapalne skóry /opryszczka, ropne zmiany skóry/, niewyleczone zęby, stanowią potencjalne źródło zakażenia dla rany pooperacyjnej. O infekcji, która wystąpiła na 14 lub mniej dni przed zabiegiem należy jak najszybciej powiadomić lekarza. Na 48 godzin przed operacją nie wolno spożywać alkoholu. W dniu poprzedzającym zabieg operacyjny wskazana jest dieta lekkostrawna. Przed przyjściem do kliniki należy zmyć z twarzy makijaż oraz lakier z paznokci stóp i rąk. Biżuterię zostawiamy w domu. Jezeli pozostajemy w leczeniu z powodu jakiegoś schorzenia, właściwym jest poinformowanie lekarza u którego się leczymy i zastosowanie się do jego wskazówek dotyczacych okresu około operacyjnego. Leki związane z leczeniem innych schorzeń należy przyjąć zgodnie z zaleceniami prowadzącego lekarza. Załozyć na siebie luźną, wygodną odzież. Należy przynieść ze sobą pantofle i piżamę. Nie przyjeżdżać własnym samochodem, o ile zamierza się nim samemu wracać. Prowadzenie samochodu po operacji może być niebezpieczne ze względu na możliwe osłabienie i dolegliwości; Na 3 tygodnie przed zabiegiem nie wolno się opalać. Bezwględnym przeciwskazaniem do zabiegu operacyjnego jest ciąża. Ważnym jest aby termin zabiegu nie kolidował z okresm przed i menstruacyjnym.Na dwa tygodnie przed zabiegiem konieczne jest również wstrzymanie się od używania pochodnych aspiryny tj.: acard, polocard. Nie zażywamy witamin, szczególnie vit E.

DZIEŃ ZABIEGU

KONIECZNE JEST POWSTRZYMANIE SIĘ OD JEDZENIA I PICIA NA 6 GODZIN PRZED ZABIEGIEM!

Po przyjściu do kliniki w umówionym terminie, chirurg raz jeszcze omawia wraz z pacjentem cel zabiegu i sposób jego wykonania, przegląda wyniki badań, anestezjolog zbiera wywiad anestezjologiczny (wskazane jest przyniesienie ze sobą oprócz wyników badań również dokumentacji medycznej dotyczącej przebytych chorób lub uczuleń). Pacjent podpisuje oświadczenie o tym, że nie jadł i nie pił min. 6 godzin przed zabiegiem. Podczas rozmowy z chirurgiem pacjent podpisuje "Zgodę na operację" po dokładnym zapoznaniu się z jej treścią. Następnie pacjent bierze dokładną kąpiel. Pacjent zostaje przewieziony na salę operacyjną.

PO ZABIEGU

Na noc pacjent zostaje w klinice pod opieką wykwalifikowanego personelu. Po nocy spędzonej w klinice, następnego dnia chirurg przeprowadza kontrolę pooperacyjną, zmienia opatrunek. W zależności od przeprowadzonego zabiegu pobyt pacjenta w klinice trwa od 1 do kilku dni. Należy przestrzegać zaleceń pooperacyjnych chirurga. Wskazane wstrzymanie się od używania alkoholu i kawy (kilka dni), wstrzymanie się od palenia papierosów oraz unikanie bezpośredniego działania promieni słonecznych (kilka tygodni). Po opuszczeniu kliniki, w ustalonym wcześniej terminie, należy zgłosić się na wizytę kontrolną oraz zdjęcie szwów. Po zdjęciu szwów, wskazane są delikatne masaże blizny okrężnymi ruchami opuszek palców.

powiązane
Zabiegi