Redukcja
gruczołów piersiowych

ZMNIEJSZENIE PIERSI

Zabieg pomniejszenia piersi polega na zmniejszeniu gruczołu piersiowego do rozmiaru proporcjonalnego do budowy ciała pacjentki. Operacja plastyczna jest przeprowadzana w znieczuleniu ogólnym. Podczas zabiegu zostaje usunięty nadmiar gruczołu piersiowego i skóry, brodawka piersiowa wraz otoczką zostają przesunięte, a pozostała tkanka piersiowa zostaje na nowo uformowana. W najszerzej stosowanej technice pomniejszania piersi wykonuje się cięcia, które obrysowują otoczkę i dalej biegną pionowo w dół piersi i poziomo wzdłuż fałdu skórnego pod piersią. Są również inne techniki pomniejszania piersi, które mogą eliminować nacięcie pionowe, poziome lub oba. Zastosowanie konkretnego sposobu nacięć zależy od wielkości gruczołu piersiowego i zastosowanej techniki.

OKRES POOPERACYJNY

Po operacji zmniejszenia piersi pacjentka powinna nosić podtrzymujący biustonosz przez sześć tygodni. Możliwa jest czasowa utrata czucia w piersiach i brodawkach sutkowych. Należy unikać forsownych ćwiczeń i podnoszenia rąk nad głowę, przez co najmniej kilka tygodni. Powrót do pracy po zabiegu zmniejszenia biustu jest możliwy po około dwóch tygodniach. Zwykle około 2 doby usuwamy dreny. Około 8-10 dnia usuwamy cieniutki szew wokół otoczek brodawek (jeśli jest zakładany). Nacięcia pionowe i poziome są zaopatrzone szwem wewnętrznym niewymagającym usuwania, oraz specjalnymi plastrami podtrzymującymi.

ZALECENIA POOPERACYJNE

Noszenie po zabiegu zmniejszenia piersi specjalistycznego stanika modelującego biust (ułatwia poruszanie się, łagodzi dolegliwości bólowe, przyspiesza gojenie się ran, a przede wszystkim modeluje kształt piersi). Pamiętajmy o środkach p/bólowych; zażywane regularnie wg zaleceń operatora pozwolą wyeliminować ból pozabiegowy. Do pracy (jeśli jest lekka) możemy wrócić po ok. 2 tygodniach po zabiegu. Przez przynajmniej kilka tygodni należy unikać dźwigania ciężkich przedmiotów. Rezygnujemy też w tym czasie z ćwiczeń fitness, pływania w basenie i innych ćwiczeń ruchowych, które mobilizują górną część klatki piersiowej.

MOŻLIWE POWIKŁANIA

Zmniejszenie piersi to operacja plastyczna, która może powodować wystąpienie rónych powikłań, m. in.: krwiak, jego infekcja, zaburzenia czucia w obrębie brodawki sutkowej. Są to najczęstsze możliwe powikłania. Może również dojść do brzeżnej lub częściowej martwicy skóry, co wymaga interwencji chirurgicznej.

powiązane
Zabiegi