Redukcja
gruczołów piersiowych

Zabieg ten polega na zmniejszeniu gruczołu piersiowego do rozmiaru proporcjonalnego do budowy ciała pacjentki. Operacja jest przeprowadzana w znieczuleniu ogólnym. Podczas zabiegu zostaje usunięty nadmiar gruczołu piersiowego i skóry, brodawka piersiowa wraz otoczką zostają przesunięte, a pozostała tkanka piersiowa zostaje na nowo uformowana. W najszerzej stosowanej technice pomniejszania piersi wykonuje się cięcia, które obrysowują otoczkę i dalej biegną pionowo w dół piersi i poziomo wzdłuż fałdu skórnego pod piersią. Są również inne techniki pomniejszania piersi, które mogą eliminować nacięcie pionowe, poziome lub oba. Zastosowanie konkretnego sposobu nacięć zależy od wielkości gruczołu piersiowego i zastosowanej techniki.

OKRES POOPERACYJNY

Po operacji pacjentka powinna nosić podtrzymujący biustonosz przez sześć tygodni. Możliwa jest czasowa utrata czucia w piersiach i brodawkach sutkowych. Należy unikać forsownych ćwiczeń i podnoszenia rąk nad głowę, przez co najmniej kilka tygodni. Powrót do pracy jest możliwy po około dwóch tygodniach. Zwykle około 2 doby usuwamy dreny. Około 8-10 dnia usuwamy cieniutki szew wokół otoczek brodawek (jeśli jest zakładany). Nacięcia pionowe i poziome są zaopatrzone szwem wewnętrznym niewymagającym usuwania, oraz specjalnymi plastrami podtrzymującymi.

ZALECENIA POOPERACYJNE

Noszenie po zabiegu specjalistycznego stanika modelującego biust (ułatwia poruszanie się, łagodzi dolegliwości bólowe, przyspiesza gojenie się ran, a przede wszystkim modeluje kształt piersi). Pamiętajmy o środkach p/bólowych; zażywane regularnie wg zaleceń operatora pozwolą wyeliminować ból pozabiegowy. Do pracy (jeśli lekka) możemy wrócić po ok. 2 tygodniach po zabiegu. Przez przynajmniej kilka tygodni należy unikać dźwigania ciężkich przedmiotów. Rezygnujemy też w tym czasie z ćwiczeń fitness, pływania w basenie i innych ćwiczeń ruchowych, które mobilizują górną część klatki piersiowej.

MOŻLIWE POWIKŁANIA

Krwiak, jego infekcja, zaburzenia czucia w obrębie brodawki sutkowej-to najczęstsze możliwe powikłania. Może również dojść do brzeżnej lub częściowej martwicy skóry, co wymaga interwencji chirurgicznej.

powiązane
Zabiegi