Plastyka oddstających
małżowin usznych

Najczęstszą przyczyną korekcji małżowin usznych są tzw. odstające uszy. Ta wrodzona deformacja jest częstą przyczyną dużych kompleksów u dzieci w wieku szkolnym, drwin ze strony kolegów i koleżanek. Dlatego też dzieci powinny być operowane w wieku siedmiu lat przed pójściem do pierwszej klasy szkoły podstawowej. Istotą zabiegu jest nadanie im prawidłowego, anatomicznego kształtu. Zabieg operacyjny operacyjny , plastyki odstających małżowin usznych wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Cięcie przeprowadza się z tyłu małżowiny usznej. Zabieg trwa, w zależności od stopnia deformacji od 40min-1godziny. Blizny po zabiegu są praktycznie niewidoczne, gdyż znajdują się na tylnej powierzchni małżowin usznych.

OKRES POOPERACYJNY

Po zabiegu zakłada się opatrunek uciskowy na małżowiny uszne, który utrzymywany jest za pomocą bandaża elastycznego założonego na głowę pod brodą. Pierwszy opatrunek zmieniamy po dwóch dobach. Następnie w piatej-szóstej dobie zmieniamy po raz drugi opatrunek. Zakładamy opaskę elastyczna, mocno ściągającą, szeroką na szerokość małżowiny usznej, którą pacjent może sobie kupić w zwykłym sklepie pasmanteryjnym, lub można nabyć w klinice. Po dwóch tygodniach usuwamy szwy.

ZALECENIA POOPERACYJNE

Opaska elastyczna na uszy przez sześć tygodni, dzień i noc. Przez kolejne sześć tygodni, zalecane jest zakładanie opaski na noc. Unikanie przebywania w wysokiej temperaturze. Unikanie forsownego wysiłku. Przez pierwsze trzy dni spać w pozycji półsiedzącej . Duży opatrunek założony bezpośrednio po zabiegu zmieniamy na opaskę w trakcie pierwszej wizyty w 2 dobie po operacji. Szwy skórne usuwamy ok. 14 doby po zabiegu (usuwanie szwów jest niebolesne).

MOŻLIWE POWIKŁANIA

Po zabiegu może dojść do krwawienia i wytworzenia krwiaka w okolicy operowanej. Obrzęk, sińce ustępują zwykle do dwóch tygodni. Możliwa jest również asymetria małżowin usznych. Zapalenia chrząstki nie widuje się zbyt często, a w dobie silnych antybiotyków nie stanowi już tak wielkiego problemu jak dawniej. Przy użyciu prawidłowej techniki operacyjnej, oraz ścisłym przestrzeganiu zaleceń lekarza, nie jest możliwy powrót kształtu małżowin usznych do stanu pierwotnego.

powiązane
Zabiegi