Operacja plastyczna
powłok brzusznych

ABDOMINOPLASTYKA - OPERACJA PLASTYCZNA POWŁOK BRZUSZNYCH

Plastyka brzucha to zabieg operacyjny, modelujący sylwetkę ciała polegający na usunięciu nadmiaru skóry wraz tkanką tłuszczową z dolnej połowy powłok brzusznych. Często łączy się on z  zaopatrzeniem przepukliny kresy białej, przepukliny pępkowej czy likwidacją rozstępu pochewek mięśni prostych brzucha, polegającej na zeszyciu ich przyśrodkowych brzegów. Cięcie wykonywane jest w obrębie podbrzusza, rozciąga się między kolcami biodrowymi, schodzi do okolicy pachwinowej po obu stronach, a następnie biegnie nad okolicą łonową. Osobne cięcie przeprowadza się wokół pępka. Pozwala ono na przeniesienie pępka w nowe miejsce, po ściągnięciu płata skórno-tłuszczowego w dół po wycięciu nadmiaru skóry. Powstała blizna jest trwała, umieszczona tak, by była ukryta pod bielizną. Jeżeli wiotkość i nadmiar skóry są ograniczone do obszaru poniżej pępka, pacjent może być dobrym kandydatem do mini abdominoplastyki, która pozostawia krótszą bliznę i nie wymaga nacięcia wokół pępka.

OKRES PRZEDOPERACYJNY

Przeciwskazaniem do zabiegu plastycznego powłok brzusznych , jest zły stan zdrowia. Osoby z zaburzeniami krzepliwości nie mogą być operowane ze względu na dużą rozległość rany operacyjnej w trakcie plastyki powłok brzusznych. Niestety do zabiegu abdominoplastyki zgłaszają się pacjenci ze znaczną otyłością. Nie zdają sobie sprawy z dużego ryzyka zatorowości o osób otyłych w trakcie i po zabiegu plastyki powłok brzusznych . Muszę to wyraźnie zaznaczyć że: operacja plastyczna brzucha nie jest sposobem na odchudzanie, a tylko i wyłącznie na modelowanie sylwetki, pozbycie się nadmiaru zwiotczałej skóry, czy rozstępów skórnych z dolnej połowy powłok brzusznych. 

OKRES POOPERACYJNY

Przez pierwszy tydzień po wykonanej plastyce brzucha pacjent ogranicza swą mobilność do minimum. W drugim tygodniu następuje powolne uruchamianie pacjenta. Ważne jest aby w tym okresie, wykonywać ćwiczenia kończyn dolnych poprawiające krążenie krwi w naczyniach głównie żylnych. Zwykle około 2 doby po abdominoplastyce usuwamy dreny, następnie ok. 12-14 dnia cieniutkie szwy z obwodu pępka. Szwy w ranie poziomej  wchłaniają się same i nie wymagają usuwania.

ZALECENIA POOPERACYJNE

Po operacji plastycznej wymagane jest noszenie miękkiego pasa brzusznego (ułatwia poruszanie się, łagodzi dolegliwości bólowe, zapobiega tworzeniu się krwiaków w ranie, czy zbiorników płynu surowiczego, przyspiesza gojenie się ran). Pamiętajmy o środkach p/bólowych; zażywane regularnie wg zaleceń pozwolą całkowicie wyeliminować ból pozabiegowy. Po zabiegu plastyki powłok brzusznych do pracy (jeśli jest lekka) możemy wrócić po ok. 2-3 tygodniach po zabiegu. W przypadku rekonstrukcji pochewek mięśni prostych rekonwalescencja może trwać nieco dłużej. Przez przynajmniej 1 miesiąc od zabiegu należy unikać dźwigania ciężkich przedmiotów . Rezygnujemy także w tym czasie z ćwiczeń fitness, na siłowni, kąpieli w basenie.

MOŻLIWE POWIKŁANIA PO OPERACJI PLASTYCZNEJ

Najczęstszymi powikłaniami po plastyce brzucha, z którymi można się spotkać jest krwiak w ranie pooperacyjne, mogący ulec infekcji, rozejście rany, martwica brzeżna. Trzeba podkreślić, iż zabieg ten jest dużym zabiegiem i w celu uniknięcia powikłań bardzo ważne jest ścisłe przestrzeganie wszystkich zaleceń lekarskich.

powiązane
Zabiegi