Operacja
plastyczna nosa

RHINOPLASTYKA - OPERACJA PLASTYCZNA NOSA

Operacja plastyczna nosa najczęściej wykonywana jest z dwóch powodów: wrodzonej deformacji nosa, lub pourazowej deformacji nosa. Plastyka nosa ma na celu poprawę funkcji nosa, czyli udrożnienie przewodów nosowych, oraz uzyskanie prawidłowej budowy anatomicznej. Korekta nosa najczęściej dotyczy takich zniekształceń nosa jak: nos wydatny, garb grzbietu nosa, skrzywienie długiej osi nosa, skrzywienie przegrody nosa, zaburzenie drożności przewodów nosowych, poszerzony czubek nosa, nadmiernie rozwinięte skrzydełka nosa, nieprawidłowa budowa słupka nosa. Prawidłowa funkcja nosa, oraz prawidłowa anatomia nosa powinny korelować z uzyskaniem bardzo dobrego efektu estetycznego nosa. Nos powinien być przede wszystkim proporcjonalny do twarzy.Inne proporcje obowiązują u mężczyzn a inne u kobiet. O ocenie estetycznej nosa decydują również względy kulturowe i regionalne.Zabieg korekcyjny nosa przeprowadzany jest najczęściej w znieczuleniu ogólnym.Drobna korekcja nosa może być wykonana w znieczuleniu nasiękowym czyli miejscowym.

Przygotowanie do zabiegu operacyjnego

Podstawowym warunkiem jest bardzo dobry stan ogólny pacjenta.Podczas konsultacji chirurg wręcza pacjentowi pełny wykaz badań wymagany do operacji w znieczuleniu ogólnym.Poza tym pacjent rozmawia z anestezjologiem.Wszelkie infekcje górnych I dolnych dróg oddechowych wykluczają zabieg operacyjny.Zabieg operacyjny nosa może być wykonany metodą zamkniętą, tzn. Cięcie wykonane wewnątrz przewodów nosowych, na skórze nie pozostawia żadnej blizny. Lub metodą otwartą- cięcie przebiega przez skórę słupka, oraz przez śluzówkę pokrywającą przedsionek przewodów nosowych.Ja osobiście używam w większości metody zamkniętej, dając pacjentom komfort bezbliznowego zabiegu operacyjnego.

Okres pooperacyjny

Po zabiegu pacjent/ka nosi przez dwie dobry setony w przewodach nosowych. Przez okres dwóch tygodni nosi płytkę termoplastyczną na nosie, mającą za zadanie uzyskanie prawidłowego zrostu kostnego nosa. W okresie pooperacyjnym zarówno na nosie jak I wewnątrz nosa występuje obrzęk. Trwa on różnie długo, zależnie od stanu wyjściowego, jak również od indywidualnych cech pacjenta. Zasinienia z twarzy , obrzęki powiek I policzków znikają do dwóch tygodni. Po dwóch tygodniach można wrócić do pracy, pod warunkiem że nie wymaga ona dużego wysiłku fizycznego. Całkowity obrzęk z nosa schodzi zazwyczaj w ciągu kilku miesięcy. Ze względu na to że po zabiegu plastycznym nosa dochodzi do obkurczania się nadmiaru skóry nosa, trwa ona zazwyczaj do roku czasu. Finalny efekt zabiegu widzimy po tym właśnie okresie.

Powikłania po chirurgicznej korekcji nosa

Nadmierne lub przedłużone krwawienie z nosa.Infekcja ran, zmiany zapalne w obrębie nosaNadmierny obrzęk nosaNieprawidłowy zrost kości nosowychPrzedłużające się zaburzenia czucia , węchuPrawidłowo zaburzenia czucia I węchu po rhinoplastyce ustępują do roku czasu. 

powiązane
Zabiegi