Operacja
plastyczna nosa

RHINOPLASTYKA- OPERACJA PLASTYCZNA NOSA

Celem rhinoplastyki jest nadanie nowego kształtu nosa tak, aby był proporcjonalny do twarzy, akceptowany przez pacjenta oraz w przypadku skrzywienia osi długiej nosa, czy skrzywienia przegrody, poprawienie drożności przewodów nosowych, czyli jego funkcji. Zabieg ten wykonujemy w znieczuleniu ogólnym, można go wykonać jednak nie wcześniej niż przed 18 rokiem życia, gdy nos jest już niemal w pełni rozwinięty. Zabieg wykonuje się poprzez nacięcia śluzówki wewnątrz przewodów nosowych. Nos może zostać pomniejszony lub powiększony przez poprawienie jego struktur podtrzymujących. Osiąga się to albo poprzez usuniecie albo przez dodanie kości i chrząstki, uzyskując w ten sposób zupełnie nowy kształt.

OKRES POOPERACYJNY

Po operacji plastycznej nosa występuje uczucie dyskomfortu związanego z opuchnięciem i podskórnymi krwiakami. O ile zawód pacjenta nie wymaga wykonywania ciężkiej pracy fizycznej, jego powrót do pracy możliwy jest zwykle po ok. 2 tygodniach. Efekty końcowe rhinoplastyki są widoczne dopiero po dziesięcu-dwunastu miesiącach, jednak są trwałe i warte oczekiwania.

ZALECENIA POOPERACYJNE

Pozycja półsiedząca podczas snu, wykluczyć kawę, alkohol, mocną herbatę i aspirynę przez pierwsze trzy doby po zabiegu, chronić nos przed urazami przez co najmniej kilka miesięcy po zabiegu - chronić nos przed zimnem. Po zabiegu wymagane są wizyty kontrolne w gabinecie lekarskim. W drugiej-trzeciej dobie usuwamy setony z przewodów nosowych. Szwy są w pełni samowchłanialne i nie ma potrzeby ich usuwania. Przez ok. 14 dni pacjent nosi opatrunek gipsowy. Po jego zdjęciu można stosować kosmetyki.

MOŻLIWE POWIKŁANIA

Obrzęk twarzy, krwiaki podskórne w okolicach powiek górnych i dolnych, jak również okresowe zaburzenia czucia skóry nosa i powonienia - to zmiany, które ulegają cofnięciu się. Czasem wyczuwalne są pod skórą nierówności w miejscach prowadzonej osteotomii lub po zdjętym garbie. Zakażenia należą do rzadkości.

powiązane
Zabiegi