Odsysanie
tkanki tłuszczowej

LIPOPLASTYKA /ODSYSANIE TKANKI TŁUSZCZOWEJ/

Jest to zabieg polegający na usunięciu depozytów tłuszczu z takich miejsc jak: klatka piersiowa, brzuch, pośladki, ramiona,uda, kolana, łydki. Należy podkreślić jednak, że jakkolwiek możliwe jest w wielu wypadkach odessanie tkanki tłuszczowej z kilku miejsc na raz, to jednak zabieg ten nie jest metodą leczenia otyłości, a jedynie sposobem modelowani sylwetki (kształtu, konturu) ciała. Dla osiągnięcia najlepszych rezultatów, pacjent powinien charakteryzować się w miarę normalną wagą ciała z nadmiarem tkanki tłuszczowej zlokalizowanej w w/w miejscach ciała. Lipoplastyka jest również skuteczna w usuwaniu nadmiaru tkanki tłuszczowej z twarzy i szyi. Ryzyko wystąpienia groźnych dla życia powikłań zakrzepowo-zatorowych szacowane jest mniej więcej na od 1:10 tysięcy do 1:100 tysięcy. Jest, więc ono wielokrotnie mniejsze niż w przypadku wielu innych operacji. Warunkiem koniecznym dla przeprowadzenia liposukcji jest dobry ogólny stan zdrowia oraz prawidłowe wyniki badań laboratoryjnych. Nie wolno wykonywać tego zabiegu w przypadku zaburzeń pracy serca, nieuregulowanego ciśnienia tętniczego, słabego krzepnięcia krwi, nieuregulowanej cukrzycy, żylaków konczyn dolnych.

OKRES POOPERACYJNY

Po operacji należy nosić ubranie uciskowe lub pas przez sześć tygodni, żeby przyspieszyć obkurczanie się skóry i zminimalizować opuchnięcia. Powrotu do pracy można spodziewać się po upływie 1-2 tygodni, w zależności od rozległości operacji. Bezpośrednio po zabiegu pacjent/ka otrzymuje zastrzyk podskórny który zabezpiecza przed powikłaniami zakrzepowo-zatorowymi, następnie po wyjściu do domu lekarz przepisuje receptę na ten lek, który pacjent/ka aplikuje sobie sam/a w domu. Około trzech tygodni po zabiegu wskazana jest seria masaży w celu lepszego i szybszego gojenia i utrwalenia efektu samego zabiegu.

MOŻLIWE POWIKŁANIA

Do najczęstszych powikłań należą: przedłużające się znacznego stopnia obrzęki i zasinienia , asymetria operowanych okolic, niewielkie nierówności lub nawet w pewnych przypadkach dołki w skórze oraz nadmiar skóry pozostały w wyniku jej niedostatecznego obkurczenia. Najgroźniejszym, ale jak już wspomniano na wstępie również najrzadszym, powikłaniem są zatory tłuszczowe.

powiązane
Zabiegi