Operacja plastyczna
ginekomastii

GINEKOMASTIA - REDUKCJA GRUCZOŁU PIERSIOWEGO U MĘŻCZYZN

Gynecomastia polega na przeroście gruczołu piersiowego u mężczyzn, może on być obu lub jednostronny. Podłoże tego zjawiska nie jest do końca jednoznaczne, dotyczy głównie młodych mężczyzn. W okresie dojrzewania między 14-20 rokiem życia występuje tzw. fizjologiczne powiększenie gruczołów piersiowych na wskutek zmienionego stosunku stężenia we krwi androgenów do estrogenów. Może również pojawić się u dojrzałych mężczyzn najczęściej jest ona wynikiem nagromadzenia tkanki tłuszczowej wraz lub bez przerośniętego gruczoły piersiowego. Dlatego każdy przypadek pacjenta z gynecomastią musi być dokładnie przeanalizowany. Zabieg operacyjny polega na wycięciu prawie całkowitym tkanki gruczołu piersiowego wraz z nadmiarem tkanki tłuszczowej. W przypadku tzw. pseudogynecomastii tzn. nagromadzenia tylko tkanki tłuszczowej zabieg może polegać na odsysaniu tkanki tłuszczowej. Najczęściej ginekomastia wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym.

OKRES POOPERACYJNY

Po zabiegu ginekomastii pacjent nosi opatrunek uciskowy przez około sześć tygodni, usunięcie szwów z rany pooperacyjnej po 10 dniach. Zalecenia pooperacyjne Zwykle około 2 doby po operacji plastycznej  usuwamy dreny. Około 10 dnia usuwamy cieniutki szew wokół otoczek brodawek (jeśli jest zakładany). Do pracy (jeśli lekka) możemy wrócić po ok. 1-2 tygodniach po zabiegu. Przez przynajmniej kilka tygodni należy unikać dźwigania ciężkich przedmiotów. Rezygnujemy też w tym czasie z ćwiczeń fitness, pływania w basenie i innych ćwiczeń ruchowych, które mobilizują górną część klatki piersiowej.

MOŻLIWE POWIKŁANIA PO OPERACJI PLASTYCZNEJ

Najczęstszym powikłaniem po zabiegu korekcji ginekomastii jest możliwość powstania dużego krwiaka w ranie pooperacyjnej, który może ulec infekcji i zropieniu.

powiązane
Zabiegi