Face
lifting

RHYTIDECTOMIA - LIFTING TWARZY (FACE LIFTING) - KOREKCJA ZMARSZCZEK TWARZY

Lifting twarzy wygładza zwiotczałą skórę twarzy i szyi, ujędrnia położone pod nią tkanki i usuwa nadmiar tłuszczu. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Nacięcia są ukryte w linii włosów, następnie wzdłuż małżowiny usznej, pod płatkiem usznym, oraz z tyłu poza małżowiną uszną, aby blizny były praktycznie niezauważalne. Chirurg uwalnia skórę twarzy pacjenta od leżących pod nią tkanek i usuwa jej nadmiar. W przypadkach bardziej zaawansowanego zwiotczenia wymagane jest wypreparowanie głębiej położonych struktur takich jak system powięziowo-mięśniowy tzw. SMAS, aby odzyskać jak najbardziej młodzieńcze rysy twarzy. Jeśli jest to konieczne, wykonuje się małe nacięcie pod brodą, które pozwala na usunięcie zgromadzonego tam tłuszczu oraz korekcja mięśni szerokich szyi w celu wygładzenia obrysów szyi.

OKRES POOPERACYJNY

Po zabiegu liftingu twarzy pacjent/ka pozostaje na jedną dobę w klinice. Na drugi dzień wymagana jest zmiana opatrunku. W 5-6 dobie usuwamy część szwów z przodu małżowiny usznej. Pozostałą część szwów usuwamy w 12-14 dobie po zabiegu. Po operacji liftingu twarzy utrzymuje się przez pewien czas obrzęk, uczucie napięcia i zaburzenie czucia w zakresie twarzy i szyi. Ponieważ skóra pozostaje bardziej wrażliwa przez kilka miesięcy, konieczna jest codzienna ochrona przed promieniami słonecznymi i stosowanie kremów z silnymi filtrami UV. Pacjenci po operacji plastycznej liftingu twarzy wracają zwykle do pracy w ciągu 2-3 tygodni.

ZALECENIA POOPERACYJNE

Po face liftingu zaleca się spanie w pozycji półsiedzącej. Należy ograniczyć do niezbędnego minimum mimikę twarzy, chronić ją przed słońcem i chłodem. Spożywane posiłki powinny być ciepłe i papkowate. Z diety na okres rekonwalescencji należy wykluczyć kawę, mocną herbatę, alkohol, aspirynę przez pierwsze kilka dni po zabiegu. Po zabiegu liftingu twarzy wymagane są wizyty kontrolne w celu zmian opatrunków i usunięcia szwów.

MOŻLIWE POWIKŁANIA

Krwiak w ranie pooperacyjnej, jego infekcja to najczęstsze możliwe powikłania. Najgroźniejszym powikłaniem, którego chirurg obawia się najbardziej i musi zachować najwyższą ostrożność, aby do niego nie doszło to uszkodzenie jednej z gałązek nerwu twarzowego, mogące dawać trwałe zaburzenie mimiki twarzy.

powiązane
Zabiegi