Publikacje

Chirurgia plastyczna jest specjalizacją interdyscyplinarną. Obejmuje zabiegi wchodzące w skład różnych specjalizacji takich jak: onkologia, neurochirurgia, chirurgia szczękowo-twarzowa, urologia oraz ginekologia.

Najbardziej znanym jednak działem chirurgii plastycznej jest tzw. chirurgia estetyczna. Najpopularniejsze zabiegi operacyjne wchodzące w jej skład to; chirurgia plastyczna nosa, powiększanie piersi, redukcja piersi, podwieszenie piersi, czy plastyka powiek oraz operacje plastyczne uszu.

Plagą naszych czasów są nowotwory skóry. Wynika to przede wszystkim z nadmiernego opalania sie na słońcu, jak również nieodpowiedzialnego korzystania z solarium. Ważną sprawą jest profilaktyka, przeciwnowotworowa, a więc usuwanie przewlekłych owrzodzeń, jak i podejrzanych znamion barwnikowych, mogących być początkiem rozwoju jednego z najbardziej groźnych nowotworów, jakim jest czerniak skóry.

Z zakresu ginekologii zajmujemy sie w dużej mierze korekcją warg sromowych mniejszych. Przerośnięte wargi mogą być przyczyną ogromnego dyskomfortu u kobiet.

Przechodzimy wreszcie do chirurgii estetycznej. Pomijając wszystkie standartowe operacje wykonywane rutynowo jak korekcje powiek, nosa, korekcja biustu, brzucha, wykonujemy również te mniej popularne zabiegi korekcyjne naszego ciała.

Mało znanymi zabiegami aczkolwiek bardzo ważnymi są operacje plastyczne łydek. Jest wiele pań, które cierpią z powodu tzw. niezgrabnych nóg. Wychodzimy tym osobom na przeciw i pomagamy drogą chirurgiczną na pozbycie się tego defektu. Zabieg operacyjny polega na wszczepieniu implantów silikonowych, które nadają podudziom zupełnie nowy kształt.

Zabieg nie jest tylko zabiegiem czysto estetycznym. Jest wiele osób, kobiet jak i mężczyzn, które na wskutek pewnych chorób neurologicznych i ortopedycznych (najczęstsza przyczyna to stopa końsko-szpotawa) doprowadzają do znacznego niedorozwoju mięśni podudzia, a co za tym idzie rażących asymetrii podudzi. U osób tych czasami różnica między obiema łydkami jest tak duża, że wszczepienie samego implantu nie jest w stanie zniwelować tej asymetrii. Potrzebne są wówczas dwa zabiegi, w pierwszym wszczepiamy endoprotezę łydkową. Po kilku miesiącach po ustąpieniu obrzęku pooperacyjnego i osiągnięciu ostatecznego kształtu łydki wykonujemy drugi zabieg polegający na wykonaniu modelowania metodą liposukcji drugiego podudzia, aby dopasować kształt i wielkość do łydki pierwotnie operowanej. Efekty estetyczne zabiegu są naprawdę bardzo dobre. Należy jednak podkreślić, że osoby po takich zabieg rozpoczynają jakby drugie życie. Stają się kimś innym od strony psychicznej, nabierając dużej pewności siebie i samooceny.

Miałem pacjentkę, która właśnie po takim zabiegu powiedziała do mnie, że przez swoje niezgrabne nogi przegrała życie. Rok po zabiegu zmieniła sie nie do poznania.

Drugim rzadko wykonywanym zabiegiem w Polsce, jaki wykonuję w naszym ośrodku to powiększanie pośladków.

Do tej pory efekt ten osiągano poprzez przeszczep własnego tłuszczu czy wszczepianie preparatu macrolaine. Zabiegi te niestety nie daję trwałego efektu. Poza tym problem obwisłych płaskich pośladków często dotyczy osób, które intensywnie się odchudzały, i nie mają na tyle tkanki tłuszczowej, aby można było ją wykorzystać do przeszczepienia w okolicę pośladkową.

Do augmentacji pośladków używamy endoprotez silikonowych, bardzo podobnych do tych, które używamy do powiększania piersi.

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym lub tzw. bloku dokregosłupowym (podpajęczynówkowym). Implant umieszczamy w mięśniu pośladkowym. Jak każdy zabieg ten również ma swoje wady. Wymaga od pacjentki dużej dyscypliny, tzw., reżimu pooperacyjnego. Okres rekonwalescencji wynosi około dwóch tygodni. Powrót do 100% sprawności fizycznej to minimum trzy miesiące.

Nie pomijamy również tzw. medycyny estetycznej. Nieinwazyjne wypełniacze tkankowe, Botox na stałe weszły do listy zabiegów „odmładzających”.

Zapraszamy, więc do naszego ośrodka.