Zabieg
botox

Botox (toksyna botulinowa) - co to takiego

Wraz z wiekiem na twarzy pojawia się coraz więcej zmarszczek. W celu ich likwidacji, wygładzenia stosuje się zabieg estetyczny zwany botoksem. Toksyna botulinowa (jad kiełbasiany) to substancja, która ma szerokie zastosowanie nie tylko w medycynie estetycznej, ale też m. in. w leczeniu migren. Toksyna botulinowa wstrzykiwana pod skórę w niewielkich dawkach pozwala zmniejszyć zmarszczki: zmarszczki poziome czoła, lwią zmarszczkę czy kurze łapki. Stosowanie botoksu likwiduje istniejące zmarszczki mimiczne i opóźnia ich powstawanie w przyszłości. 

Usuwanie zmarszczek botoksem - co powinnaś o nim wiedzieć

Botox powoduje porażenie mięśni mimicznych twarzy, które są odpowiedzialne za powstawanie zmarszczek. Dzięki temu skóra twarzy i szyi wygładza się. Botox zaczyna działać w ciągu 2-3 dni po wykonaniu zabiegu, a efekt zabiegu utrzymuje się przez 4-6 miesięcy. Wypełnienie zmarszczek botoksem działa jedynie w obrębie tych mięśni, do których został on podany, nie wpływa więc na inne okolice i mimikę całej twarzy. Zabieg jest małoinwazyjny i nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony pacjenta czy pacjentki.

Zalecenia po zabiegu wstrzyknięcia botoksu

Po zabiegu, który trwa ok. 15 minut można od razu wrócić do domu, przez jeden dzień unikając tylko intensywnego wysiłku fizycznego, schylania się i znacznych wahań temperatury (np. korzystanie z sauny). Następnego dnia można najczęściej podjąć normalną aktywność i pracę. Usuwanie zmarszczek botoksem można powtarzać wielokrotnie bez ryzyka działania toksycznego.
 • przez 4 godziny po zabiegu nie można się schylać, leżeć lub dotykać ostrzykniętych miejsc
 • przez 12 godzin po wstrzyknięciu botoksu nie należy nakładać na twarz makijażu
 • przez 24 godziny po zabiegu nie zaleca się spożywania alkoholu ani uprawiania wysiłku fizycznego
 • przez 48 godzin od wypełnienia zmarszczek botoksem należy unikać zmian temperatury (sauna, łaźnie, krioterapia), unikać słońca i stosować kremy z wysokim filtrem. Nie można także pocierać ani masować miejsc, które obejmował zabieg.

Na czym polega zabieg wypełnienia zmarszczek za pomocą botoksu

Przed wykonaniem botoksu niezbędne będą konsultacje ze specjalistą w gabinecie medycyny estetycznej. W pierwszej kolejności dokonuje się oględzin i obserwacji mimiki twarzy, następnie wykonuje się dokumentację zdjęciową. Toksyna botulinowa jest wprowadzana pod skórę w określonych miejscach  z zachowaniem najwyższej uwagi. Wstrzyknięcie botoksu w nieodpowiednie miejsce lub podanie za dużej dawki może spowodować porażenie mięśni (np. zbytnie opadnięcie powieki lub brwi). 

Wskazania do wykonania botoksu

Botoks wykonuje się w celu wygładzenia istniejących zmarszczek mimicznych, ale nie tylko:
 • wygładzenie zmarszczek poprzecznych czoła, kurzych łapek, lwiej zmarszczki, zmarszczki na grzbiecie nosa, zmarszczek w okolicach powiek, ust i brody
 • uniesienie brwi
 • podniesienie opadających kącików ust
 • wygładzenie szyi
 • poprawa uśmiechu w trakcie którego zbytnio odsłaniane są dziąsła

Przeciwwskazania do botoksu

Wypełnienie zmarszczek botoksem, jak każdy inny zabieg estetyczny ma kilka przeciwwskazań, które uniemożliwiają jego przeprowadzenie ze względu na bezpieczeństwo i zdrowie pacjenta. Należą do nich:
 • ciąża i karmienie piersią
 • zaburzenia krzepliwości krwi lub przyjmowanie leków rozrzedzających krew (aspiryna, acard i in.)
 • infekcje skóry
 • infekcje wirusowe i grzybicze
 • uczulenie na jakiekolwiek składniki preparatu
 • choroby nerwowo-mięśniowe

Działania niepożądane i możliwe powikłania po botoksie

Wszelkie działania niepożądane ujawniają się w ciągu kilku pierwszych dni po zabiegu i są tymczasowe. Po każdej procedurze włączającej iniekcję należy spodziewać się lekkiego bólu, pieczenia, szczypania, obrzęku lub opuchlizny związanej z iniekcją. Przy nieodpowiednim podaniu preparatu może dojść do porażenia większego obszaru twarzy. 

Jeśli chcesz poznać cenę botoxu, skontaktuj się z nami. W naszym prywatnym gabinecie medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej, cennik jest bardzo indywidualny. Każdorazowo, w zależności od danego przypadku pacjenta lekarz podaje cenę za botox podczas konsultacji. Sprawdź również inne zabiegi estetyczne dostępne w naszej klinice chirurgii plastycznej i medycyny estetycznej w Krakowie. Z naszej oferty możesz wybrać m. in. wypełnienie zmarszczek lub leczenie nadpotliwości. Poznaj także bogatą ofertę zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej. Jeśli masz jakieś pytania lub wątpliwości albo chciałbyś umówić się na wizytę, skontaktuj się z nami!

powiązane
Zabiegi