ZABIEG OPERACYJNY W ZNIECZULENIU MIEJSCOWYM
PRZYGOTOWANIE PRZEDOPERACYJNE
U osób zdrowych do operacji plastycznych w znieczuleniu miejscowym zazwyczaj wymagamy następujące badania:
- układ krzepnięcia : czynniki APTT, INR, PT
- antyHBs, HCV
- EKG
W wypadku występowania poważnych chorób lub chorób o znaczeniu ogólnoustrojowym, chirurg plastyczny kieruje pacjenta/kę na konsultację specjalistyczną. Po wykonaniu dodatkowych badań specjalistycznych , na podstawie opinii specjalisty, specjalista chirurgii plastycznej decyduje o kwalifikacji pacjenta do zabiegu w zakresie chirurgii plastycznej. Na dwa tygodnie przed zabiegiem konieczne jest również wstrzymanie się od zażywania niesterydowych leków przeciwzapalnych (aspiryna, polopiryna, polocard, acard, ketonal). Zabronione jest również spożywanie takich przypraw jak: czosnek, imbir. W okresie przedoperacyjnym zabronione jest opalanie okolicy ciała w której przeprowadzany będzie zabieg chirurgiczny. W ciągu dwóch tygodni poprzedzających operację zabronione jest spożywanie alkoholu. W dniu poprzedzającym zabieg chirurgiczny - wskazana jest dieta lekkostrawna.
DZIEŃ ZABIEGU
W dniu zabiegu wskazana jest dieta lekkostrawna oraz dokładne umycie operowanej okolicy podczas kąpieli. Jeżeli miejscem operowanym jest okolica głowy, zabronione jest nakładanie makijażu na twarz. Biżuteria zostaje w domu.
PO ZABIEGU
Należy przestrzegać zaleceń pooperacyjnych chirurga plastycznego. Wskazane jest wstrzymanie się od używania alkoholu i kawy (kilka dni), wstrzymanie się lub znaczne ograniczenie palenia papierosów oraz unikanie bezpośredniego działania promieni słonecznych (kilka tygodni).Po kilku dniach, w ustalonym wcześniej terminie, należy zgłosić się na wizytę kontrolną oraz zdjęcie szwów. Po zdjęciu szwów, wskazane są delikatne masaże blizny okrężnymi ruchami opuszek palców. Wszelkie stosowanie maści na blizny tylko i wyłącznie pod kontrolą operatora.
ZABIEG W ZNIECZULENIU OGÓLNYM
PRZYGOTOWANIE PRZEDOPERACYJNE
WYKONANIE NIEZBĘDNYCH BADAŃ:
- grupa krwi
- morfologia
- jonogram
- układ krzepnięcia: APTT, INR, PT
- próby wątrobowe: ASPAT, ALAT
- EKG
- anty HBs
- antygen HCV
- zalecane ale niekonieczne jest szczepienie na żółtaczkę typu B
Dodatkowo do zabiegów z zakresu operacji plastycznej piersi: USG piersi lub mammografia, korekcji nosa: rtg nosa i zatok obocznych nosa. Osoby palące papierosy powinny zaprzestać palenia do trzech miesięcy przed zabiegiem operacyjnym. Reżim zdrowotny obowiązuje podnie jak w przypadku zabiegów w znieczuleniu nasiękowym. Operacja plastyczna nie może być przeprowadzona w trakcie i bezpośrednio po infekcji.
Ogniska zapalne skóry /opryszczka, ropne zmiany skóry/, niewyleczone zęby, stanowią potencjalne źródło zakażenia dla rany pooperacyjnej.
O infekcji, która wystąpiła na 14 lub mniej dni przed zabiegiem należy jak najszybciej powiadomić lekarza.
W dniu poprzedzającym zabieg operacyjny wskazana jest dieta lekkostrawna. Od północy pacjent/ka nie może spożywać pokarmów ani płynów.
Przed przyjściem do kliniki należy zmyć z twarzy makijaż oraz lakier z paznokci stóp i rąk.
Biżuterię zostawiamy w domu.
Jeżeli pozostajemy w leczeniu z powodu jakiegoś schorzenia, właściwym jest poinformowanie lekarza u którego się leczymy i zastosowanie się do jego wskazówek dotyczących okresu około operacyjnego.
Leki związane z leczeniem innych schorzeń należy przyjąć zgodnie z zaleceniami prowadzącego lekarza.
Założyć na siebie luźną, wygodną odzież.
Należy przynieść ze sobą pantofle i piżamę.
Nie przyjeżdżać własnym samochodem, o ile zamierza się nim samemu wracać. Prowadzenie samochodu po operacji plastycznej może być niebezpieczne ze względu na możliwe osłabienie i dolegliwości;
Na 3 tygodnie przed zabiegiem nie wolno się opalać.
Bezwzględnym przeciwskazaniem do zabiegu operacyjnego jest ciąża.
Ważnym jest aby termin zabiegu nie kolidował z okresem przed i menstruacyjnym. Na dwa tygodnie przed zabiegiem konieczne jest również wstrzymanie się od spożywania witamin, szczególnie vit E.
DZIEŃ ZABIEGU
Konieczne jest powstrzymanie się od jedzenia i picia na sześć godzin przed zabiegiem operacyjnym !
Po przyjściu do kliniki w umówionym terminie, chirurg plastyczny raz jeszcze omawia wraz z pacjentem cel zabiegu i sposób jego wykonania, przegląda wyniki badań, anestezjolog zbiera wywiad anestezjologiczny (wskazane jest przyniesienie ze sobą oprócz wyników badań również dokumentacji medycznej dotyczącej przebytych chorób lub uczuleń).
Pacjent podpisuje oświadczenie o tym, że nie jadł i nie pił min. 6 godzin przed zabiegiem.
Podczas rozmowy z chirurgiem pacjent podpisuje "Zgodę na operację" po dokładnym zapoznaniu się z jej treścią. Następnie pacjent bierze dokładną kąpiel. Pacjent zostaje przewieziony na salę operacyjną.
PO ZABIEGU
Na noc pacjent zostaje w klinice pod opieką wykwalifikowanego personelu.
Po nocy spędzonej w klinice, następnego dnia chirurg przeprowadza kontrolę pooperacyjną, zmienia opatrunek.
W zależności od przeprowadzonego zabiegu pobyt pacjenta w klinice trwa od 1 do kilku dni.
Należy przestrzegać zaleceń pooperacyjnych chirurga.
Wskazane wstrzymanie się od używania alkoholu i kawy (kilka dni), wstrzymanie się od palenia papierosów oraz unikanie bezpośredniego działania promieni słonecznych (kilka tygodni).
Po opuszczeniu kliniki, w ustalonym wcześniej terminie, należy zgłosić się na wizytę kontrolną do specjalisty choirurgii plastycznej oraz zdjęcie szwów.
Po zdjęciu szwów, wskazane są delikatne masaże blizny okrężnymi ruchami opuszek palców.