Przygotowanie
do operacji

ZABIEG  OPERACYJNY W ZNIECZULENIU MIEJSCOWYM

PRZYGOTOWANIE PRZEDOPERACYJNE

U osób zdrowych do operacji plastycznych w znieczuleniu miejscowym zazwyczaj wymagamy następujące badania:
 •   układ krzepnięcia : czynniki APTT, INR, PT
 •   antyHBs, HCV
 •   EKG
W wypadku występowania poważnych chorób lub chorób o znaczeniu ogólnoustrojowym, chirurg plastyczny kieruje pacjenta/kę na konsultację specjalistyczną. Po wykonaniu dodatkowych badań specjalistycznych , na podstawie opinii specjalisty, specjalista chirurgii plastycznej decyduje o kwalifikacji pacjenta do zabiegu w zakresie chirurgii plastycznej. Na dwa tygodnie przed zabiegiem konieczne jest również wstrzymanie się od zażywania niesterydowych leków przeciwzapalnych (aspiryna, polopiryna, polocard, acard, ketonal). Zabronione jest również spożywanie takich przypraw jak: czosnek, imbir. W okresie przedoperacyjnym zabronione jest opalanie okolicy ciała w której przeprowadzany będzie zabieg chirurgiczny. W ciągu dwóch tygodni poprzedzających  operację zabronione jest spożywanie alkoholu. W dniu poprzedzającym zabieg chirurgiczny - wskazana jest dieta lekkostrawna.

DZIEŃ ZABIEGU

W dniu zabiegu wskazana jest dieta lekkostrawna oraz dokładne umycie operowanej okolicy podczas kąpieli. Jeżeli miejscem operowanym jest okolica głowy, zabronione jest nakładanie makijażu na twarz. Biżuteria zostaje w domu. 

PO ZABIEGU

Należy przestrzegać zaleceń pooperacyjnych chirurga plastycznego. Wskazane jest wstrzymanie się od używania alkoholu i kawy (kilka dni), wstrzymanie się lub znaczne ograniczenie palenia papierosów oraz unikanie bezpośredniego działania promieni słonecznych (kilka tygodni).Po kilku dniach, w ustalonym wcześniej terminie, należy zgłosić się na wizytę kontrolną oraz zdjęcie szwów. Po zdjęciu szwów, wskazane są delikatne masaże blizny okrężnymi ruchami opuszek palców. Wszelkie stosowanie maści na blizny tylko i wyłącznie pod kontrolą operatora. 

ZABIEG W ZNIECZULENIU OGÓLNYM

PRZYGOTOWANIE PRZEDOPERACYJNE

WYKONANIE NIEZBĘDNYCH BADAŃ:

 •  grupa krwi
 • morfologia
 •  jonogram
 •  układ krzepnięcia: APTT, INR, PT
 • próby wątrobowe: ASPAT, ALAT
 • EKG
 • anty HBs
 •  antygen HCV
 •  zalecane ale niekonieczne jest szczepienie na żółtaczkę typu B
Dodatkowo do zabiegów z zakresu operacji plastycznej piersi: USG piersi lub mammografia, korekcji nosa: rtg nosa i zatok obocznych nosa.    Osoby palące papierosy powinny zaprzestać palenia do trzech miesięcy przed zabiegiem operacyjnym. Reżim zdrowotny obowiązuje podnie jak w przypadku zabiegów w znieczuleniu nasiękowym. Operacja plastyczna nie może być przeprowadzona w trakcie i bezpośrednio po infekcji. Ogniska zapalne skóry /opryszczka, ropne zmiany skóry/, niewyleczone zęby, stanowią potencjalne źródło zakażenia dla rany pooperacyjnej. O infekcji, która wystąpiła na 14 lub mniej dni przed zabiegiem należy jak najszybciej powiadomić lekarza. W dniu poprzedzającym zabieg operacyjny wskazana jest dieta lekkostrawna. Od północy pacjent/ka nie może spożywać pokarmów ani płynów. Przed przyjściem do kliniki należy zmyć z twarzy makijaż oraz lakier z paznokci stóp i rąk. Biżuterię zostawiamy w domu. Jeżeli pozostajemy w leczeniu z powodu jakiegoś schorzenia, właściwym jest poinformowanie lekarza u którego się leczymy i zastosowanie się do jego wskazówek dotyczących okresu około operacyjnego. Leki związane z leczeniem innych schorzeń należy przyjąć zgodnie z zaleceniami prowadzącego lekarza. Założyć na siebie luźną, wygodną odzież. Należy przynieść ze sobą pantofle i piżamę. Nie przyjeżdżać własnym samochodem, o ile zamierza się nim samemu wracać. Prowadzenie samochodu po operacji plastycznej może być niebezpieczne ze względu na możliwe osłabienie i dolegliwości; Na 3 tygodnie przed zabiegiem nie wolno się opalać. Bezwzględnym przeciwskazaniem do zabiegu operacyjnego jest ciąża. Ważnym jest aby termin zabiegu nie kolidował z okresem przed i menstruacyjnym. Na dwa tygodnie przed zabiegiem konieczne jest również wstrzymanie się od spożywania  witamin, szczególnie vit E.

DZIEŃ ZABIEGU

Konieczne jest powstrzymanie się od jedzenia i picia na sześć godzin przed zabiegiem operacyjnym !

Po przyjściu do kliniki w umówionym terminie, chirurg plastyczny raz jeszcze omawia wraz z pacjentem cel zabiegu i sposób jego wykonania, przegląda wyniki badań, anestezjolog zbiera wywiad anestezjologiczny (wskazane jest przyniesienie ze sobą oprócz wyników badań również dokumentacji medycznej dotyczącej przebytych chorób lub uczuleń).Pacjent podpisuje oświadczenie o tym, że nie jadł i nie pił min. 6 godzin przed zabiegiem.Podczas rozmowy z chirurgiem pacjent podpisuje "Zgodę na operację" po dokładnym zapoznaniu się z jej treścią. Następnie pacjent bierze dokładną kąpiel. Pacjent zostaje przewieziony na salę operacyjną.

PO ZABIEGU

Na noc pacjent zostaje w klinice pod opieką wykwalifikowanego personelu. Po nocy spędzonej w klinice, następnego dnia chirurg przeprowadza kontrolę pooperacyjną, zmienia opatrunek. W zależności od przeprowadzonego zabiegu pobyt pacjenta w klinice trwa od 1 do kilku dni. Należy przestrzegać zaleceń pooperacyjnych chirurga. Wskazane wstrzymanie się od używania alkoholu i kawy (kilka dni), wstrzymanie się od palenia papierosów oraz unikanie bezpośredniego działania promieni słonecznych (kilka tygodni).Po opuszczeniu kliniki, w ustalonym wcześniej terminie, należy zgłosić się na wizytę kontrolną do specjalisty choirurgii plastycznej oraz zdjęcie szwów.Po zdjęciu szwów, wskazane są delikatne masaże blizny okrężnymi ruchami opuszek palców.

powiązane
Zabiegi