Plastyka oddstających
małżowin usznych

Operacja plastyczna odstających małżowin usznych - co to za zabieg

Korekta małżowin usznych, to popularny zabieg chirurgiczny pozwalający zlikwidować ich nadmierne odstawanie lub nadać im ładniejszy kształt. Odstające uszy mogą niekorzystnie wpływać na nasz wygląd, a nie ma skutecznych sposobów na sprawienie, by bardziej przylegały one do głowy, innych niż operacyjna ich korekta. Operacja plastyczna odstających uszu pozwoli więc nie tylko zlikwidować ten problem, ale także uzyskać piękny wygląd i uszy o idealnym kształcie. 

Wskazania do zabiegu korekty odstających małżowin usznych

Odstające uszy często są przyczyną kompleksów, braku akceptacji ze strony środowiska, problemów z socjalizacją. W osiągnięciu wymarzonego efektu z pomocą przychodzi chirurgia plastyczna. Z operacji plastycznej uszu najczęściej korzystają osoby, u których uszy zbytnio odstają od kości czaszki lub wymagają zmiany ich kształtu. Jeśli chcesz poprawić swój wygląd, przywrócić twarzy właściwe proporcje i ładny wyraz twarzy, skorzystaj z usług naszego profesjonalnego chirurga plastycznego

Dlaczego warto skorzystać z plastyki odstających uszu

Zabieg korekty odstających uszu pozwala pacjentom osiągnąć efekt lepszego przylegania uszu do głowy, mają one również po zabiegu ładniejszy kształt. Dzięki tej operacji plastycznej nie tylko poprawią się proporcje w okolicy twarzy, ale także wzrośnie pewność siebie i samoocena pacjenta. Korekcja małżowin usznych to ogromna szansa na pozbycie się kompleksów. Jeśli nie jesteś zadowolona/-y z wyglądu swoich uszu, umów się na spotkanie z naszym doświadczonym chirurgiem plastycznym w Krakowie!

Przeciwwskazania do zabiegu korekcji małżowin usznych

Podczas wizyty w gabinecie chirurgii plastycznej należy z chirurgiem omówić wszystkie ważne kwestie związane z plastyką nosa. Jedną z nich są przeciwwskazania. Do przeciwwskazań dla takiego zabiegu należą: cukrzyca, choroby układu krążenia, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia krzepnięcia krwi i ciąża.

Przygotowanie do zabiegu plastyki uszu

Przed każdą operacją plastyczną w naszym gabinecie chirurgii plastycznej w Krakowie pacjent odbywa konsultacje z lekarzem. Podczas konsultacji chirurg omawia z pacjentem jego oczekiwania, wskazania i przeciwwskazania do zabiegu, przebieg operacji plastycznej, dokonuje pomiarów i odpowiada na wszelkie pytania. Należy także przed operacją wykonać kilka niezbędnych badań: grupa krwi, morfologia, APTT, INR, HBS, HCV, HIV , elektrolity, poziom cukru.

Przebieg zabiegu plastyki odstających uszu

Korekta odstających uszu  jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów operacyjnych w znieczuleniu miejscowym w naszej klinice. Ta wrodzona deformacja jest częstą przyczyną dużych kompleksów u dzieci w wieku szkolnym oraz problemów z socjalizacją. Dlatego też dzieci powinny być operowane w wieku siedmiu lat, przed pójściem do pierwszej klasy szkoły podstawowej. Istotą zabiegu jest nadanie im prawidłowego, anatomicznego kształtu. Zabieg operacyjny plastyki odstających małżowin usznych chirurg plastyczny wykonuje w znieczuleniu nasiękowym, jeżeli dziecko nie jest w stanie znieść takiego zabiegu w zn. miejscowym, może być oczywiście zoperowane w znieczuleniu ogólnym. Odstające małżowiny uszne to wada wrodzona która najczęściej może być wynikiem:
  • braku tzw. rzeźby chrząstki, powstaje tzw. płaska małżowina uszna
  • przerost wewnętrznej części małżowiny usznej ,zwanej muszlą. Powoduje odstawanie uszu mimo prawidłowej rzeźby chrząstki
  • połączenia obu w/w deformacji chrząstek małżowin usznych.
Cięcie  chirurg plastyczny przeprowadza  z tyłu małżowiny usznej. Korekcja uszu trwa, w zależności od stopnia deformacji od 40 min - 1 godziny. Blizny po zabiegu są praktycznie niewidoczne, gdyż znajdują się na tylnej powierzchni małżowin usznych.

Po zabiegu plastyki odstających uszu zakłada się opatrunek uciskowy na małżowiny uszne, który utrzymywany jest za pomocą bandaża elastycznego założonego na głowę pod brodą. Pierwszy opatrunek zmieniamy po dwóch dobach. Następnie w piątej-szóstej dobie zmieniamy po raz drugi opatrunek. Zakładamy opaskę elastyczną, mocno ściągającą, szeroką na szerokość małżowiny usznej, którą pacjent może sobie kupić w zwykłym sklepie pasmanteryjnym, lub można nabyć w klinice. Po dwóch tygodniach usuwamy szwy.

Opaska elastyczna na uszy przez sześć tygodni, dzień i noc. Przez kolejne sześć tygodni, zalecane jest zakładanie opaski na noc. Unikanie przebywania w wysokiej temperaturze. Unikanie forsownego wysiłku. Przez pierwsze trzy dni spać w pozycji półsiedzącej . Duży opatrunek założony bezpośrednio po zabiegu zmieniamy na opaskę w trakcie pierwszej wizyty w 2 dobie po operacji. Szwy skórne usuwamy ok. 14 doby po zabiegu (usuwanie szwów jest niebolesne).

Jakie mogą wystąpić powikłania po chirurgicznej korekcji uszu

Po operacji plastycznej małżowin usznych może dojść do krwawienia i wytworzenia krwiaka w okolicy operowanej. Obrzęk, sińce ustępują zwykle do dwóch tygodni. Możliwa jest również asymetria małżowin usznych. Zapalenia chrząstki nie widuje się zbyt często, a w dobie silnych antybiotyków nie stanowi już tak wielkiego problemu jak dawniej. Przy użyciu prawidłowej techniki operacyjnej, oraz ścisłym przestrzeganiu zaleceń lekarza, nie jest możliwy powrót kształtu małżowin usznych do stanu pierwotnego.

Cennik - ile kosztuje zabieg korekcji odstających małżowin usznych

Ceny operacji plastycznych w naszym cenniku są podane orientacyjnie. Każdorazowo, w zależności od indywidualnego przypadku pacjenta lekarz podaje cenę za chirurgiczną korekcję nosa podczas konsultacji. Koszt ten w przypadku naszego prywatnego gabinetu chirurgicznego w Krakowie za wykonanie zabiegu wynosi ok. 4 000 - 5 000 zł, a korekcja płatków małżowin usznych to koszt w przedziale 1 500 - 2 500 zł.Sprawdź również inne zabiegi plastyczne twarzy, dostępne w naszej prywatnej klinice chirurgii plastycznej w Krakowie. Z naszej oferty możesz wybrać m. in. korekcję nosa lub face lifting! Jeśli masz jakieś pytania lub wątpliwości albo chciałbyś umówić się na wizytę, skontaktuj się z nami!

powiązane
Zabiegi