chirurgia
Plastyczna

Chirurgia plastyczna

Poznaj nasze usługi

Chirurgia plastyczna jest specjalizacją interdyscyplinarną. Obejmuje zabiegi wchodzące w skład różnych specjalizacji takich jak: onkologia, neurochirurgia, chirurgia szczękowo-twarzowa, urologia, i ginekologia. Najbardziej znanym jednak działem chirurgii plastycznej jest tzw. chirurgia estetyczna, najbardziej znana, popularna część tej dziedziny w ogóle. Zajmuje się zarówno tą czysto kliniczną częścią chirurgii plastycznej, obejmującą korekcję wad wrodzonych ciała, chirurgią rekonstrukcyjną jak i chirurgią onkologiczną. Plagą naszych czasów są nowotwory skóry. Wynika to przede wszystkim z nadmiernego opalania się na słońcu, jak również nieodpowiedzialnego korzystania z solarium. Ważną sprawą jest profilaktyka, przeciwnowotworowa, a więc usuwanie przewlekłych owrzodzeń, jak i podejrzanych znamion barwnikowych, mogących być początkiem rozwoju jednego z najbardziej groźnych nowotworów, jakim jest czerniak skóry.

Implant ust

Face lifting

Plastyka powiek

Operacja plastyczna nosa

Plastyka odstających uszu

Powiększenie bródki

Powiększenie piersi

Pomniejszenie piersi

Lifting piersi

Plastyka brodawek sutkowych

Korekcja ginekomastii

Plastyka brzucha

Liposukcja

Powiększenie pośladków

Korekcja warg sromowych mniejszych

Modelowanie kształtu łydek

Przygotowanie do operacji

Lifting ud

Chirurgia estetyczna - co to jest

Przechodzimy wreszcie do chirurgii estetycznej. Najbardziej popularne, rutynowo wykonywane w naszym ośrodku zabiegi operacyjne to: korekcja powiek, nosa, korekcja biustu, brzucha, liposukcja.

Ważną częścią naszej działalności przy modelowaniu ciała jest implantologia.

Rodzaje implantów w chirurgi plastycznej

Przy powiększaniu piersi, pośladków, "niezgrabnych" łydek, używamy trzech głównych rodzajów materiałów służących jako endoproteza czyli wszczep. Możemy używać własnych tkanek/mamy do czynienia wówczas z przeszczepem/, najczęściej jest to tkanka tłuszczowa, którą zwykle używa się do augmentacji ust, pośladków, rzadziej piersi czy łydek.

Drugim rodzajem wszczepu są tzw. wypełniacze tkankowe, których przedstawicielem jest kwas hialuronowy. W zależności od okolicy jaką chcemy powiększyć stosujemy odpowiedni rodzaj tego preparatu różniący się najogólniej mówiąc wielkością cząsteczek. Trzeci rodzaj endoprotez wreszcie stanowią endoprotezy silikonowe lub solne. Protezy silikonowe stosujemy głównie do powiększania piersi, pośladków oraz łydek. Rodzajem protez silikonowych są tzw. protezy silastikowe, różniące się konsystencją i twardością. Służą one do powiększania np: bródki, do rekonstrukcji małżowiny usznej czy rekonstrukcji grzbietu nosa. Pytanie które z materiałów jest najlepsze do zastosowania przy augmentacji?

Implanty z wykorzystaniem kwasu hialuronowego (macrolaine)

Odpowiedź nie jest prosta. Są procedury przy których nie ma problemu z odpowiedzią. Przy rekonstrukcji małżowin usznych endoproteza silastikowa, nigdy nie dorówna własnej chrząstce pobranej z żebra. Zabieg co prawda trudniejszy niż z użyciem silastiku, ale efekt dużo pewniejszy i trwalszy. W przypadku powiększania piersi ostatnimi laty bardzo popularny stał się preparat macrolaine. Pochodna kwasu hialuronowego, preparat wchłanialny, wymagający kilkukrotnego podania dla podtrzymania efektu. Niestety metoda pomijając że bardzo droga, nie okazała się skuteczna. Bardzo częste powikłania w postaci torbieli piersi, powodujących nierówny kształt i powierzchnię piersi.

Powiększanie pośladków z użyciem tego preparatu również okazała się mało przekonywująca. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że bardzo dobre rezultaty osiągałem używając macrolaine do modelowania łydek. W tym przypadku dużo łatwiej jest osiągnąć oczekiwany przez pacjenta kształt i wielkość łydki niż używając protez silikonowych. Niestety konieczność powtarzania zabiegu i koszty, zniechęcają pacjentów do wyboru tej metody. Bardzo popularnym materiałem do modelowania kształtu ciała jest tkanka tłuszczowa. Używana jest przez niektórych chirurgów do powiększania ust, piersi, pośladków. Przyznam szczerze że do powiększania ust, wypełniania zmarszczek bezkonkurencyjnym jest kwas hialuronowy. Zabieg w znieczuleniu miejscowym. Po zabiegu pacjentka wychodzi do domu.

Jaki materiał do implantu wybrać?

W przypadku powiększania ust tkanką tłuszczową, mamy do czynienia z wielkim zabiegiem, nawet w znieczuleniu ogólnym, ponieważ tłuszcz musimy pobrać najczęściej z powłok brzusznych, następnie wszczepić w usta. Zabieg dłuższy, bardziej inwazyjny, i obarczony większym ryzykiem powikłań. Generalnie możemy podsumować, że wybór materiału do modelowania, naszego ciała, uzależniony jest głównie od części ciała jaką chcemy powiększyć. Do augmentacji piersi, pośladków, łydek bezkonkurencyjne, są endoprotezy silikonowe. Zmarszczki, usta, małe ubytki powłok ciała najlepiej jest wypełnić pochodnymi kwasu hialuronowego. Do rekonstrukcji małżowiny usznej, zapadniętego nosa, najlepiej służą przeszczepy chrząstek lub tkanki kostnej własnego pochodzenia. Protezy silastikowe nie mają konkurencji przy powiększaniu bródki. Jak łatwo zauważyć nie jestem zwolennikiem używania tkanki tłuszczowej. Materiał ten jest troszkę " nieobliczalny". Wymaga większego zabiegu, po podaniu pewna część ulega degradacji. Zawsze wykonujemy tzw. hyperkorekcję. Jednak nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć w 100 % efektu końcowego. Dużą wadą jest też większe ryzyko infekcji przy tego typu zabiegach.

Protezy łydek

Mało znanymi zabiegami aczkolwiek bardzo ważnymi są korekcje łydek. Jest wiele pań które cierpią z powodu tzw. niezgrabnych nóg. Wychodzimy tym osobom na przeciw i pomagamy droga chirurgiczną na pozbycie się tego defektu. Zabieg operacyjny polega na wszczepieniu endoprotez silikonowych, które nadają podudziom zupełnie nowy kształt.

Zabieg nie jest tylko zabiegiem czysto estetycznym. Jest wiele osób , kobiet jak i mężczyzn które na wskutek pewnych chorób neurologicznych i ortopedycznych/ najczęstsza przyczyna to stopa końsko-szpotawa/ doprowadzają do znacznego niedorozwoju mięśni podudzia, a co za tym idzie rażących asymetrii podudzi. U osób tych czasami różnica między obiema łydkami jest tak duża, że wszczepienie samego implantu nie jest w stanie zniwelować tej asymetrii. Ą Potrzebne są wówczas. dwa zabiegi, w pierwszym wszczepiamy endoprotezę łydkową, Po kilku miesiącach po ustąpieniu obrzęku pooperacyjnego i osiągnięciu ostatecznego kształtu łydki wykonujemy drugi zabieg polegający na wykonaniu modelowania metodą liposukcji drugiego podudzia, aby kształt i wielkość tego podudzia dopasować do łydki pierwotnie operowanej. Efekty estetyczne zabiegu są naprawdę bardzo dobre, należy jednak podkreślić że osoby po takich zabieg rozpoczynają jakby drugie życie, stają się kimś innym od strony psychicznej, nabierają dużej pewności siebie i samooceny. Miałem pacjentkę która właśnie po takim zabiegu powiedziała mi że przez swoje niezgrabne nogi przegrała życie. Rok po zabiegu zmieniła się nie do poznania.

Modelowanie pośladków

Drugim rzadko wykonywanym zabiegiem w Polsce jaki wykonuję w naszym ośrodku to powiększanie pośladków. Do tej pory efekt ten osiągano poprzez przeszczep własnego tłuszczu czy wszczepianie preparatu macrolaine. Zabiegi te niestety nie daję trwałego efektu. Poza tym problem obwisłych płaskich pośladków często dotyczy osób które intensywnie się odchudzały, i nie mają na tyle tkanki tłuszczowej, aby można było ją wykorzystać do przeszczepienia w okolicę pośladkową.

Do augmentacji pośladków używamy endoprotez silikonowych, bardzo podobnych do tych które używamy do powiększania piersi.

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym lub tzw. bloku dokręgosłupowym /podpajęczynówkowym/. Implant umieszczamy w mięśniu pośladkowym. Jak każdy zabieg ten również ma swoje wady. Wymaga od pacjentki dużej dyscypliny, tzw, reżimu pooperacyjnego. Okres rekonwalescencji wynosi około dwóch tygodni. Powrót do 100% sprawności fizycznej to minimum trzy miesiące.

Modelowanie warg sromowych

Z zakresu ginekologii zajmujemy się w dużej mierze korekcją warg sromowych mniejszych. Przerośnięte wargi mogą być przyczyną ogromnego dyskomfortu u kobiet.

Nie pomijamy również tzw medycyny estetycznej nieinwazyjnej, wypełniacze tkankowe, botox na stałe wszedł do zabiegów "odmładzających". Zapraszamy więc do naszego ośrodka.